GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 1797125
*
nr 179 7125
Porslin
Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, 9 del
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 september 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik porslin röd rubin
-
3140 Bordslampfot
1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:41
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:42
-
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:19
-
3216 Skål
porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:22
-
4031 Skål på fot
omkring 1900, Sèvres, Porslin, mässing. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:08
-
4073 Skrivbordsställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm, höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:24
*
Porslin
nr 179 7125
Porslin
Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, 9 del
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 september 2002 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik porslin röd rubin
-
3140 Bordslampfot
1800-tal, Frankrike, porslin / metall, fd Fotogen...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:41 -
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:42 -
3276 Skål
Kina, porslin. Diameter: 13,5. Höjd: 5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:19
-
3216 Skål
porslin, Kina, blåvit. Diameter: 14,7 cm, höjd: 6 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:22 -
4031 Skål på fot
omkring 1900, Sèvres, Porslin, mässing. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:08 -
4073 Skrivbordsställ
1800-tal, porslin / mässing. Längd: 19 cm, höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:24